Ogród skupiony wokół wody? Niewielkie oczko wodne w jednym z zakątków z zielenią? To zdecydowanie pomysł wart rozważenia. Małe zbiorniki wodne w przydomowej przestrzeni zawsze tworzą niezwykły klimat i skupiają wokół siebie bujną, soczystą zieleń. Nawet niewielka powierzchnia lustra wody w nieregularnej linii brzegowej może optycznie powiększyć obszar mikroskopijnego stawu. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę również kępy roślin wodnych i tych, które zostaną posadzone nad brzegiem i w bezpośrednim sąsiedztwie.

Podjęcie budowy oczka wodnego wymaga jednak umiejętnego zaplanowania i odpowiedniego przygotowania gruntu. Wykop musi zostać wykonany pod odpowiednim kątem i wyłożony uszczelniającymi warstwami specjalnych materiałów izolacyjnych. Lustro wody wymaga idealnego poziomu, a na brzegu oczka powinny się znaleźć kamienie lub żwir, które zamaskują krawędzie specjalnej folii i zapobiegną tworzeniu się błota. Projekty oczek wodnych zakładają również instalację pompy i innych urządzeń do oczyszczania i napowietrzania wody.

Tak przygotowaną instalację powinno się umiejętnie obsadzić zielenią. Rośliny do oczka wodnego sadzi się w specjalnych koszach umieszczonych na przygotowanych uprzednio półkach na dnie zbiornika. Sadzenie roślin w otoczeniu nie może być kwestią przypadku. Po stworzeniu zbiornika wodnego musimy również pamiętać o stałej pielęgnacji, by nie dopuścić do braku tlenu i zanieczyszczeń.

Projekty oczek wodnych

Zakładanie oczek wodnych i stawów w ogrodzie tylko pozornie wydaje się łatwym przedsięwzięciem. Ich budowa to fantastyczne wyzwanie dla osób lubiących własnoręcznie kształtować swoje otoczenie. Warto jednak rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy – nawet drobny detal może zdecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu całej inwestycji. Realizując projekty ogrodów, często opieramy ich koncepcję na oczku wodnym, zdarza się również, że tworzymy staw kąpielowy. Wiemy, jak zadbać o zachowanie równowagi biologicznej w takim miejscu, by po jakimś czasie nie okazało się, że mały ogrodowy ekosystem będzie zamierał. Woda w ogrodzie to nasza specjalność – zajmujemy się od pierwszego wbicia łopaty po zleconą pielęgnację, która zagwarantuje utrzymanie zbiornika w idealnym stanie.

Zakładanie oczek wodnych

Z myślą o pełnym komforcie użytkowników ogrodu proponujemy zakładanie oczek wodnych. Z jednej strony spełniają one praktyczną funkcję, ponieważ są źródłem wilgoci dla roślin, a z drugiej odgrywają rolę dekoracyjną. Budowa oczka wodnego powinna być powierzona specjalistom. Dlaczego? Ponieważ mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu wykreowane przez nich strumyczki oraz stawki wyglądają naturalnie. Są one doskonale dopasowane do otoczenia i sprawiają wrażenie naturalnych. Należy pamiętać, że zakładanie oczek wodnych to nie tylko folia, ale przede wszystkim złożony ekosystem. Jego poprawne działanie gwarantuje on czystość zbiornika i zapobiega procesom gnilnym. W trakcie budowania oczka wodnego powinno się uwzględniać również filtry mechaniczne. Bardzo praktyczne są skimmery, które pomagają usuwać materię organiczną z lustra wody (liście, kwiatostany). Są one zasysane przez to urządzenie i opadają na dno. Dodatkową zaletą jest cyrkulacja wody, która zapobiega jej zamarzaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy w oczku wodnym mieszkają ryby.