Zakładanie ogrodów zawsze zaczyna się od rozmów z właścicielami posesji. Ich wyobrażenia o wymarzonym ogrodzie często nie są zbyt skonkretyzowane. Mówią za to o tym, czego oczekiwaliby od swojego przydomowego azylu. Zawsze staramy się ich wysłuchać i wziąć pod uwagę wszystkie propozycje i sugestie. Dopiero wtedy stawiamy pierwszy krok na drodze do stworzenia wyjątkowego miejsca w otoczeniu natury.

W pierwszej kolejności projekt ogrodu musi oprzeć się na wyznaczeniu kilku najważniejszych stref. Dzięki temu ogród może jednocześnie być estetyczny i funkcjonalny. Różne jego części powinny zostać zdominowane przez przypisane im role. Inne cechy powinna mieć strefa reprezentacyjna, inne – rekreacyjna, jeszcze inne – użytkowa, zwana też gospodarczą. Od ich określenia zależy to, jakie elementy architektury ogrodowej i nasadzenia mogą się tam znaleźć.

Nasze usługi ogrodnicze wykonujemy w bardzo szerokim zakresie. Niezależnie od przeznaczenia każdego z tych miejsc zawsze zaczynamy od zmian sięgających najgłębiej, dotyczących prac ziemnych, niwelacji terenu, zakładania oczek wodnych, elementów brukarskich i architektonicznych. Projektowanie terenów zielonych dopasowujemy do planów i potrzeb – możemy wznieść zarówno pojedynczą pergolę, jak i kompletny taras. Nie ograniczają nas względy techniczne. Każdy element, który zawierają projekty ogrodów, jesteśmy w stanie zrealizować wraz z całą inwestycją. Altany ogrodowe, ogrodzenia, oczka wodne, murki zaporowe, ścieżki pokryte rozmaitymi formami nawierzchni, kamienne kompozycje – każdy z tych elementów może zagościć na przydomowym terenie zielonym. W firmie Raflezja zajmujemy się dużymi przedsięwzięciami, więc projektowanie ogrodów powierzamy doświadczonym fachowcom właśnie po to, by móc realizować pomysły zgodnie z założeniami, nawet z największym rozmachem organizacyjnym. Realizacja najbardziej śmiałych i nietypowych wizji to jeden z najważniejszych celów, które stawiamy sobie w naszej pracy.

Projektowanie terenów zielonych

Następnie projektujemy rozmieszczenie zieleni, dokładnie orientując się, jakie efekty wizualne i przestrzenne przyniesie wykorzystanie konkretnych gatunków drzew i krzewów oraz roślin sezonowych i jednorocznych. Planując ogrody, kierujemy się nie tylko tym, co zastaniemy w terenie. Każdą niedogodność można pokonać, przybliżając ostateczne dzieło do oczekiwań inwestorów. Jednak w rozmowie przed projektowaniem staramy się przekonać naszych partnerów, by wszystkie uwarunkowania, takie jak typ terenu, elementy otoczenia zastane na działce, rodzaj gruntu i wiele innych czynników, potraktować jako atut tego miejsca, determinujący projektowanie ogrodu. Wtedy wystarczy dopasować je do wizji przyszłych terenów zieleni. Często stanowią one dla nas inspirację, choć zawsze przedstawiamy klientom dwie niezależne, kompletne koncepcje przestrzenne w różnych stylach – każda z nich bierze pod uwagę oryginalne składniki krajobrazu zastanego na miejscu przez naszych projektantów.

Po etapie prac ziemnych i budowlanych przychodzi czas na wytyczanie i zakładanie trawników. Najczęściej stanowią one większą część projektu. Aranżacja uwzględniająca tereny zielone, takie jak rozległe trawniki, rabaty, klomby, tarasy, skalniaki czy kępy roślin ozdobnych zależy od charakteru miejsca. W naszych projektach bierzemy pod uwagę klasyczne projekty ogrodów, takie jak ogrody skalne, angielskie, japońskie, rustykalne, francuskie czy śródziemnomorskie, jednak staramy się tworzyć ogrodowe wizje z dużą dozą oryginalności.

Projektowanie ogrodów i terenów zielonych

Czym różni się zakładanie ogrodów przydomowych przez profesjonalistów od systemu DIY? Przede wszystkim kluczem do sukcesu są dobrze przygotowane projekty. Są one tworzone na podstawie szczegółowej analizy terenowej. W jej wyniku powstaje szczegółowy plan rozmieszczenia drzew, krzewów i kwiatów. Bezcenna jest również wiedza ekspercka oraz takie czynniki jak:

  • doświadczeni ogrodnicy,
  • dostęp do zdrowych i pełnowartościowych roślin,
  • sprawdzone rozwiązania techniczne np. filtry wodne czy oświetlenie,
  • posiadanie sprzętu koniecznego do wykonania prac geodezyjnych i ziemnych.

Należy pamiętać, że przydomowe ogrody tworzą rośliny różnej wielkości, które mają swoiste wymagania środowiskowe, np. gleba, wilgotność czy nasłonecznienie. Dlatego łącznie kilku gatunków na danym obszarze wymaga odpowiedniej wiedzy. Tak skomponowany ogród będzie źródłem inspiracji dla innych oraz wizytówką domu. Stąd w Raflezji projektowanie ogrodów i terenów zielonych wykonujemy na najwyższym poziomie. Zależy nam na zadowoleniu Klientów i ich satysfakcji z pięknych przydomowych ogrodów.