Tereny zielone to nasz żywioł. Niewielki klomb i park miejski – między tymi zadaniami mieszczą się wszystkie wyzwania dla twórców architektury krajobrazu. Przygotowanie koncepcji terenów zielonych ma wiele wspólnego z projektowaniem budynków czy wnętrz, więc projekt ogrodu należy rozpocząć od przyjęcia założeń stylistycznych i dopasowania ich do miejsca, w którym znajdzie się obszar przyszłej oazy roślinności. Projektant zieleni to osoba wrażliwa na piękno natury, która jednocześnie potrafi nadać jej zdyscyplinowaną formę. Pracujący dla nas specjaliści bardzo dobrze znają najważniejsze historyczne style i szkoły kształtowania terenów zieleni. Mimo tego żaden nie stanowi dla nich balastu, przeciwnie, potrafią do każdego tematu podejść kreatywnie, tworząc projekty ogrodów i parków w niepowtarzalnym stylu. Jednym z najważniejszych zadań, przed którym staje architekt krajobrazu, jest odpowiednie wkomponowanie w zieleń małych form architektonicznych, ścieżek i instalacji takich jak oczka wodne, kaskady czy fontanny.

Projektowanie zieleni

Z tego powodu zespół osób odpowiedzialnych za tworzenie projektów to część firmy, od której zaczyna się realizacja zamówień. Prace ziemne, budowlane i ogrodnicze to rzecz jasna ważny etap każdej realizacji, ale bez wyjątkowych pomysłów prawdziwych artystów w swoim fachu żaden ogród nie będzie przyciągał wzroku. Dlatego pozwalamy naszym twórcom na swobodne projektowanie zieleni – każdy z zamawiających otrzyma od nas dwie niezależne koncepcje. Nie stawiamy sobie ani naszym partnerom żadnych ograniczeń, a każde zlecenie jest dla nas ekscytującą twórczą przygodą. Dotyczy to zarówno zleceniodawców na ogrody prywatne, jak i inwestorów instytucjonalnych, którzy zwracają się do nas o pomysł i realizację zielonej części osiedla mieszkaniowego.

Zieleń osiedlowa

Projekty zieleni są nieodłączną częścią architektury. Trudno dziś wyobrazić sobie kompleks urbanistyczny bez obowiązkowej szaty roślinnej. Tuż po wybudowaniu budynków mieszkalnych trzeba zadbać o odpowiedni projekt. To nie tylko poważny element promocji i reklamy usług deweloperskich – to przede wszystkim konieczność w czasach zagrożeń ekologicznych. Obecność roślin w bezpośrednim otoczeniu lokatorów nie tylko gwarantuje świeże i czyste powietrze, ale także pozwala na relaks i aktywność fizyczną. W odróżnieniu od ogrodów przydomowych, które służą pojedynczym mieszkańcom, zieleń osiedlowa powinna zajmować możliwie największy obszar, musi sprostać potrzebom dużej społeczności.

Podczas tworzenia projektu nasi twórcy biorą to wszystko pod uwagę, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu i uwzględniając praktyczne funkcje, które na terenach osiedli mieszkaniowych są niezbędne, by ich lokatorzy mogli w pełni korzystać z uroków natury. Stąd obecność infrastruktury – ławek, tras spacerowych czy innych urządzeń służących do wypoczynku. Przy zieleni osiedlowej bierzemy pod uwagę również dopasowanie skwerów, klombów i trawników do form architektonicznych i układu budynków. Naszym drogowskazem są przede wszystkim potrzeby mieszkańców – projektanci zieleni w Raflezji od nich zaczynają swoją pracę.

Coraz częściej Klienci przekazują w nasze ręce projektowanie zieleni w otoczeniu domów i biur. Mamy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i pielęgnowaniu:

  • ogrodów,
  • skalników,
  • skwerów.

Dostarczane przez nas rozwiązania cieszą się dużą popularnością w całym kraju i poza jego granicami. Dbamy m.in. o zieleń osiedlową i aranżujemy przestrzeń porośniętą roślinami ozdobnymi, trawą oraz drzewami. Znaczącą rolę odgrywa tam mała architektura, czyli ławki, śmietniki oraz latarnie. Staramy się, by doskonale komponowały się one z obszarem, który aranżujemy. Dlatego projektant zieleni przy każdej realizacji dokładnie analizuje wszystkie uwarunkowania. Pracuje w terenie i zbiera dane, które niezbędne są do stworzenia projektu. Musi być on spójny z planem zagospodarowania przestrzennego oraz wymogami Zleceniodawcy. Projektowanie zieleni jest naszą pasją, którą urzeczywistniamy każdego dnia. Z radością podejmujemy się również rewitalizacji ogrodów, które wymagają pomocy fachowców — projektantów zieleni. Najlepszym świadectwem ich umiejętności jest zadbana zieleń osiedlowa w wielu miastach.