W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tzw. ogrody naturalne, czyli tak zaplanowane przez specjalistów kompozycje wokół domu, które wyglądają, jakby były dziełem przyrody bez ingerencji człowieka. Naśladują one pierwotne, swojskie enklawy zieleni, przypominając nieco dzikie łąki czy polany, na których bogato występują krzewy. Oczywiście jest to tylko skrzętnie zaplanowany efekt wizualny, bowiem w rzeczywistości jest to szczegółowo przemyślana i zaprojektowana architektura przyrodnicza.

Podczas aranżacji ogrodów naturalnych stosuje się różnego rodzaju rośliny. Kluczową rolę odgrywają rabaty stworzone z takich kwiatów, które układają się w kolorowe mozaiki i przyciągają pszczoły. To bardzo czytelne nawiązanie do wiejskiego stylu, który koi nerwy i stanowi świetne miejsce odpoczynku. Z naturą kojarzy się woda, dobrym zatem posunięciem jest wykonanie niewielkich oczek.

Projektowanie ogrodów naturalnych

Mogłoby się wydawać, że ogród naturalny, przez jego pozorną prostotę, jest łatwy do wykonania. Tymczasem projektowanie takich stref wymaga olbrzymiej wiedzy i wyczucia estetycznego. Nie wystarczy nasadzenie krzewów, kwiatów i kilku drzew. Należy dokonać specjalistycznego wyboru poszczególnych gatunków, które będą się ze sobą łączyć i tworzyć symbiotyczny świat natury. Ważny jest także umiar. Z jednej strony tego typu ogrody charakteryzuje aura dzikiej przyrody, z drugiej jednak przesadne nagromadzenie roślin wprowadzi zbytni chaos, co za bardzo upodobni zielną strefę do wiejskiej niezadbanej polany i straci istotę tego, co zamierzamy osiągnąć.

Firmę Raflezja wyróżnia to, że każde projektowanie rozpoczynamy od uwzględnienia warunków wynikających z ukształtowania terenu. Zwracamy uwagę na spadki, nasłonecznienie czy ewentualną ochronę przed wiatrem. Planujemy ulokowanie systemów doprowadzania wody do korzeni, które zagwarantują optymalne możliwości rozwoju roślinności. Wszelkie nasze pomysły konsultujemy z Klientem, a po zaakceptowaniu ich przystępujemy do realizacji, zachowując każdy, nawet najdrobniejszy szczegół projektu.

W naszych kompozycjach odnajdą Państwo odwołanie do świata natury, która cieszy oko pięknym obszarem łąki, pełnej kolorowych kwiatów, krzewów i odpowiednio wkomponowanych drzew.