Cisza, cień dający ukojenie w upalne dni, olbrzymia ilość drzew i krzewów, do tego idealnie dopasowane meble ogrodowe – to przepis na stworzenie wspaniałej enklawy wokół naszego domu. Ogrody leśne stają się coraz bardziej popularne. Klienci doceniają przede wszystkim fakt, że nie są one wymagające, nie wymuszają poświęcania dużej ilości czasu na ich pielęgnację, a jednocześnie mają naturalny charakter, zachwycają bogactwem roślin i przyciągają różnego rodzaju zwierzynę, jak np. wiewiórki i liczne gatunki ptaków. To istny raj dla prawdziwych miłośników przyrody.

Oferujemy Państwu gotowe projekty na swoisty ogród w lesie. Podejmiemy się również urządzić zieloną strefę według oczekiwań i zaleceń Klienta. Każda nasza aranżacja ma charakter indywidualny, co oznacza, że jest dostosowana do ukształtowania terenu i warunków, jakie on stwarza. Leśny ogród to coś więcej niż nasadzenie drzew i bogato umieszczone krzewy. Możemy o nim mówić dopiero wtedy, kiedy pojawią się rozmaite gatunki florystyczne. W tym celu wykorzystujemy rośliny doniczkowe, cebulowe, pnącza, drzewa dające piękne owoce.

Nie jest to jednak łatwe zadanie. Leśny ogród jest zacieniony, a rośliny z reguły wymagają dostarczenia dużej ilości światła. Tego typu zielona architektura wymaga zatem dysponowania odpowiednią wiedzą, która pomoże dokonać właściwego wyboru gatunków oraz przeprowadzenia profesjonalnego nasadzenia.

Projekt ogrodu leśnego

Zadanie nie jest łatwe do wykonania i mogą mu sprostać jedynie specjaliści. Każdy, kto marzy o leśnym ogrodzie, powinien dysponować terenem spełniającym pewne wymagania. Zakładanie tego typu stref najlepiej udaje się bowiem na działce bogato zadrzewionej. Oczywiście można wykonać projekt ogrodu od początku, zakładając nasadzenia, jednak wtedy trzeba będzie czekać długi czas na osiągnięcie wymarzonego efektu, który pojawi się dopiero, kiedy drzewa urosną.

Las charakteryzuje się piętrową budową. Nasi specjaliści odwzorują taki układ, by maksymalnie upodobnić Państwa przydomową zieloną strefę do tego naturalnego świata przyrody. Projektanci wybiorą gatunki florystyczne, które nie potrzebują dużej ilości słońca, by móc się rozwijać, tak, żeby bez przeszkody mogły rosnąć pod drzewostanem. Są to przede wszystkim rośliny okrywowe, wśród których najpopularniejsze i najpiękniejsze są: konwalie, gajowce żółte, barwinki pospolite czy pnącza, takie jak bluszcz. Wszystkie one naturalnie występują w środowiskach leśnych, dlatego idealnie sprawdzą się w ogrodzie o takim charakterze. Wczesną wiosną w gęstwinach drzew można spotkać niektóre kwiaty, jak fiołki czy przedstawiciele roślin cebulowych, czyli krokusy i przebiśniegi. Zasadzimy je na Państwa działce, co jeszcze bardziej spotęguje efekt, jaki wspólnie zamierzamy osiągnąć.

Oczywiście nie można zapomnieć o tak charakterystycznych paprociach i wrzosach, które szczególnie pięknie będą prezentowały się jesienią. Dobrze wkomponuje się niewielkie oczko wodne, które będzie tworzyło klimat naturalnej sadzawki. W tak zaaranżowanej przestrzeni świetnie sprawdzą się wiklinowe meble ogrodowe. Każdy, kto wokół swojego domu pragnie poczuć nastrój leśnego ogrodu i stworzyć przyjemną i zacienioną strefę, może u nas uzyskać gotowe projekty lub zamówić zaplanowanie realizacji wedle swoich ścisłych wytycznych.

Najważniejszą fazą prac jest dobrze rozpisany projekt. Dzięki niemu ogród leśny nabiera realnego kształtu. Zwykle mamy do czynienia z dużym areałem, który stwarza wiele możliwości dla architektów zieleni. Dbają oni o każde piętro lasu oraz dobór roślinności pod kątem uwarunkowań siedliskowych. Nasze projekty uwzględniają następujące fazy:

  • przygotowania podłoża, czyli odchwaszczenia, przekopania i nawożenia,
  • zbudowania elementów trwałych takich jak ogrodzenie, podmurówki pod altany itp.,
  • sadzenia drzew oraz krzewów, a w kolejnych etapach pięter niższych, czyli np. bylin,

Z doświadczenia wiemy, że ogrody leśne mogą być uzupełnione drzewami owocowymi. Doskonale sprawdzają się różne rodzaje jabłoni, grusz oraz dzika róża. Są one źródłem owoców nie tylko dla ludzi, ale i dla ptaków i małych ssaków zamieszkujących ten obszar. Leśne ogrody mogą mieć także wydzieloną strefę na warzywnik. Nie będzie się on znajdował w części reprezentacyjnej, ale będzie tworzył jednolitą całość z lasem. Najpiękniejszy ogród leśny powinien być doskonałą imitacją naturalnego środowiska.