Zielona enklawa, przyjemne miejsce do odpoczynku pełne pięknych roślin to pragnienie chyba każdego właściciela domu. Wiele osób marzy o ogrodzie naturalnym, który może zostać zaplanowany wedle trendów wiejskich, miejskich lub angielskich. Wszystkie te stylistyki idealnie wpasowują się w ekologiczną formę kojarzącą się nieco z dziką przyrodą. Jest to jednak tylko specjalny efekt wizualny, gdyż wszystkie elementy są odpowiednio przemyślane i zaprojektowane. Żeby tak jednak mogło się stać, należy dysponować odpowiednią wiedzą z zakresu małej architektury i florystyki, a także estetycznym wyczuciem.

Jak wprowadzić elementy naturalnych kompozycji do ogrodu? Proponujemy usługę, która od podstaw stworzy takie miejsce. Zaprojektujemy rozlokowanie elementów, wybierzemy rośliny, zaaranżujemy rabatę, wdrożymy wszystkie ustalone rozwiązania i podpowiemy, w jaki sposób dbać o Państwa zieloną przestrzeń. Zapraszamy do kontaktu, by więcej dowiedzieć się o tym, jak sprawić, by czuć się naturalnie w ogrodzie.

Jak stworzyć naturalny ogród?

Odpowiedź na pytanie, jak stworzyć ogród, który będzie kojarzył się z samodzielnym rozwojem według praw przyrody, do najłatwiejszych nie należy. Jest to bowiem zagadnienie złożone, uwzględniające wiele rozmaitych aspektów. Na wstępie warto zaznaczyć, że taki efekt można uzyskać, kiedy w naszej przestrzeni odpoczynku pojawią się rozmaite zwierzęta. Zielona enklawa będzie wtedy przypominała np. widok pozamiejskiej łąki. Chcąc osiągnąć taki rezultat, należy zadbać o to, by projektowana strefa flory i warzywnik był przyjazny dla pszczół. Obecność owadów w ogrodach tworzy wrażenie naturalnego zakątka, który samodzielnie zrodziła przyroda, a nie praca rąk człowieka. Żeby te stworzenia zagościły w naszym obszarze relaksu, trzeba postawić na rabaty pełne kwiatów. Nagromadzenie różnych gatunków tych roślin przyciągnie pszczoły, a jednocześnie wprowadzi rozmaitą kolorystykę, która stworzy swoistą paletę mieniących się barw.

Ważne także, żeby był to ogród bezobsługowy. Nie oznacza to, że właściciele będą całkowicie zwolnieni z jego pielęgnacji i wykonywania w nim rozmaitych czynności. Taka możliwość praktycznie nie istnieje. Istotne w tym kontekście jest jednak jak największe zredukowanie zapotrzebowana na ingerencję ogrodnika. Warto wybierać rodzaje florystyczne, które nie wymagają stosowania dużej ilości chemii w postaci nawozów. Dobrym posunięciem będzie zminimalizowanie obecności bylin na rzecz rozmaitych drzew i krzewów, którym nie trzeba poświęcać zbytniej uwagi. Zastosowanie systemu automatycznego nawadniania pozwoli zaoszczędzić dużą ilość czasu.

Ważny jest także fakt, że w ogrodzie naturalnym nie jest wskazana obecność ogrodzenia. Brak wyraźnego wydzielenia strefy zielonej spotęguje skojarzenie z wiejską polaną czy łąka kwietną. Jeżeli już zachodzi taka konieczność, warto postawić na prosty drewniany płot, ewentualnie kamienne obramowanie, które przypomina nieco brytyjskie rozwiązania stosowane na pastwiskach. Takie posunięcie będie bardzo praktyczne, a jednocześnie wprowadzi prostą, ale przyjemną dla oka estetykę. Pomiędzy kwiatami dobrze sprawdzi się warzywnik, którzy zapewni nutkę wiejskiego klimatu, zwiększającego nastrój tzw. swojskości. W naszej firmie otrzymają Państwo gotowe pomysły, które przygotujemy zgodnie z Waszymi oczekiwaniami.